other
Производи
Дома ПХБ ФАБРИКАЦИЈА Flex PCB Врвен прилагоден полиимид Еднострано флексибилно печатено коло од Кина Производител

Врвен прилагоден полиимид Еднострано флексибилно печатено коло од Кина Производител


 • Ставка БР.:

  ABIS-Flex-004
 • Слој:

  1
 • Материјал:

  ПИ
 • Дебелина на завршена плоча:

  1,3 мм
 • Завршена дебелина на бакар:

  1 oz
 • Минимална ширина/простор на линија:

  ≥3 мил (0,075 мм)
 • Минимална дупка:

  ≥4 мил (0,1 мм)
 • Површинска завршница:

  Покривен слој ENIG
 • Боја на маска за лемење:

  N/A
 • Боја на легендата:

  Бело
 • Апликација:

  Електроника за широка потрошувачка
 • Детали за производот

Преглед на флексибилно печатено коло

- Дефиниција


Флексибилна ПХБ - Флексибилно печатено коло, наречено FPC.

Флексибилно печатено коло може да се дефинира како преглед на проводни траги врзани на флексибилна подлога. Тоа е направено во шеми на проводни кола со користење на процесите на пренос на изложување на светлина и офорт на површината на флексибилна подлога.


- Карактеристики

Flex кола широко користени во мобилни телефони, камери и паметни уреди за носење.


Може подобро да ја вклопи способноста за поврзување на жици во простори отколку традиционалните цврсти плочи. Флексибилните кола, исто така, имаат подобра отпорност на високи температури, удари и вибрации.има добри перформанси со дизајнерски предизвици како што се: неизбежни вкрстувања, специфични барања за импеданса, елиминација на вкрстени разговори, дополнителна заштита и висока густина на компонентите.


-Класифицирај

 • Еднострана флексна ПХБ
 • Едностран флекс со двојни пристапи
 • Двострана флексна ПХБ
 • Повеќеслојна флексна ПХБABIS Флексибилен ПХБ Производствен процес

- Двострана Flex-PCB:

Сечење → дупчење → PTH → позлата без електроника → предтретман → сув филм   Ламиниране → Позиција → Изложеност → Развивање → Облога → Отстранете го сувиот филм → Предтретман → Ламинирање на сув филм → Положба и изложеност → Развијте → офорт → Отстранете го сувиот филм → Површинска завршница Поставување на капак Ламиниране → Ламиниране → Стврднување → Потопено злато → Свилен екран → V-сечење / бодирање → Електричен тест → удирање → FQC → Пакување → Испорака

-Едностран Flex-PCB:

Сечење → Дупчење → Ламиниране на сува филм → Положба и изложеност → Развивање → Офорт → Отстранете го сув филм → Површинска завршница → Ламиниране со обвивка → Ламиниране → Стврднување → Површинска завршница → Потопување злато → Свилен екран → V-сечење → Тестирање на преклопување → → Пакување → ИспоракаABIS флексибилен капацитет за производство на ПХБ

Ставка

Спецификации.

Слоеви

1~8

Дебелина на табла

0,1мм-0,2мм

Материјал на подлогата

PI (0,5 мил, 1 мил, 2 мил), ПЕТ (0,5 мил, 1 мил)

Проводен медиум

Бакарна фолија (1/3oz,1/2oz,1oz,2oz)

Константан

Сребрена паста

Бакарно мастило

Максимална големина на панелот

600mm×1200mm

Минимална големина на дупка

0,1 мм

Мин. ширина/простор на линија

3мили (0,075мм)


Максимална големина на наметнување (еден и двоен панел)


610mm*1200mm (Граница на експозиција)

250mm*35mm (развијте само примероци за тестирање)


Максимална наметната големина (една плоча и двојна плоча без PTH мастило што само се суши + цврсто UV светло)


610*1650мм

Дупка за дупчење (механички)

17м--175мм

Завршна дупка (механички)

0,10мм--6,30мм

Толеранција на дијаметар (механички)

0,05 мм

Регистрација (Машинска)

0,075 мм

Сооднос на аспект

2:1 (минимална бленда 0,1 мм)

5:1 (минимална бленда 0,2 мм)

8:1 (минимална бленда 0,3 мм)

SMT Mini.Ширина на маската за лемење

0,075 мм

Мини.Расчистување на маската за лемење

0,05 мм

Толеранција за контрола на импеданса

士10%

Површинска завршница

ENIG, HASL, Chem.Тин/Сн

Маска за лемење/ Заштитна фолија

PI (0,5 мил., 1 мил., 2 мил.) (жолта, бела, црна)

ПЕТ (1 мил., 2 мил.)

Маска за лемење (зелена, жолта, црна...)

Свилен екран

Црвена/жолта/црна/бела

Сертификат

UL, ISO 9001, ISO14001, IATF16949

Специјално барање

Лепак (3M467,3M468,3M9077,TESA8853...)

Добавувачи на материјали

Shengyi, ITEQ, Taiyo итн.

Заеднички пакет

Вакуум + картон

Месечен производствен капацитет/m²

60.000 m²Флексибилен ПХБ   Водечко време


Волумен на мала серија

≤1 метар квадратен

Работни денови

Масовно производство

Работни денови

Еднострани

3-4

Еднострани

8-10

2-4 слоја

4-5

2-4 слоја

10-12

6-8 слоеви

10-12

6-8 слоеви

14-18


Како ABIS се справува со проблеми со флексибилни ПХБ?

Првото нешто што го обезбедуваме е вистинската опрема за производство на вашата табла.Следно, персоналот има доволно искуство за да се справи со предизвикот за производство на флексибилни табли.

 • Доволно отварање маска за лемење или шалче -различни чекори од процесот може да го променат изгледот на флексибилната табла.Офорт и позлата може да го прилагодат обликот на ПХБ, поради што треба да се погрижите отворите за преклопување да имаат соодветна ширина.
 • Внимателно изберете ги материјалите , земајќи ги предвид и другите работи, како што се големината, тежината и доверливоста на таблата.
 • Контролирајте ја соодветната близина на спојниците за лемење и точката на свиткување – спојот за лемење треба да биде на потребното растојание од местото на свиткување.Ако ги ставите премногу блиску, може да дојде до раслојување или скршена подлога за лемење.
 • Контролирајте го растојанието на подлогата за лемење – ABIS обезбедува доволно простор помеѓу влошките и проводните траги до нив, за да се избегне губење на ламинацијата.Гаранции за квалитет

 • Следејќи ги вашите упатства и желби до најмалите детали.
 • Изберете го најдобриот материјал за вашата апликација и буџет.
 • Соберете ја и испорачајте ја таблата во наведената временска рамка.
 • Стапката на поминување на дојдовниот материјал погоре 99,9% , т тој број на стапки на масовно отфрлање е подолу 0,01% .
 • Една година гаранција.доколку има проблеми со квалитетот, кои не се предизвикани од неправилна употреба или вештачки, ABIS ќе го замени еден по еден.

Пакување и испорака

Компанијата ABIS CIRCUITS не само што се обидува да им даде на клиентите добар производ, туку внимава и да понуди целосен и безбеден пакет. Исто така, подготвуваме некои персонализирани услуги за сите нарачки.

-Заедничко пакување:

 • ПХБ: Запечатена кеса, Антистатички кеси, Погоден картон.
 • PCBA: Антистатички кеси од пена, антистатички кеси, соодветен картон.
 • Прилагодено пакување: На картонот надвор ќе се испечати името на адресата на клиентот, ознаката, клиентот треба да ја наведе дестинацијата и други информации.

-Совети за испорака:

 • За мал пакет, ве советуваме да изберете од Е x притиснете или DDU услугата е најбрзиот начин.
 • За тежок пакет, најдобро решение е поморскиот превоз.
 • Поддршка Експрес · Морски товар · Копнеен товар · Воздушен товар


Деловни услови

- Прифатени услови за испорака
FOB, CIF, EXW, FCA, CPT, DDP, DDU, Експресна испорака, DAF


-- Прифатена валута за плаќање
УСД, ЕУР, CNY.


- Прифатен тип на плаќање
T/T, PayPal, Western Union.Цитат од ABIS


За да обезбедите точна понуда, не заборавајте да ги вклучите следните информации за вашиот проект:

 • Пополнете ги GERBER-датотеките вклучувајќи го списокот BOM
 • Количини
 • Време на вртење
 • Барања за панелизација
 • Барања за материјали
 • Барања за завршна обработка
Вашата сопствена понуда ќе биде испорачана за само 2-24 часа, во зависност од сложеноста на дизајнот.

Ве молиме информирајте не за какви било интереси!

ABIS се грижи за секоја ваша нарачка дури и 1 парче!Остави порака

If you are interested in our products and want to know more details,please leave a message here,we will reply you as soon as we can.

Авторски права © 2023 ABIS CIRCUTS CO., LTD.Сите права се задржани. Напојување преку

Поддржана IPv6 мрежа

врв

Остави порака

Остави порака

  Ако сте заинтересирани за нашите производи и сакате да знаете повеќе детали, оставете порака овде, ние ќе ви одговориме штом можеме.

 • #
 • #
 • #
 • #
  Освежете ја сликата