other
Производи
Дома ПХБ ФАБРИКАЦИЈА Цврста ПХБ ПХБ со метално јадро LED алуминиумско јадро PCB коло Производство Кина добавувач

LED алуминиумско јадро PCB коло Производство Кина добавувач


 • Ставка БР.:

  ABIS-ALU-001
 • Слој:

  1
 • Материјал:

  Алуминиумска основа
 • Дебелина на завршена плоча:

  1,6 мм
 • Завршена дебелина на бакар:

  1 oz
 • Минимална ширина/простор на линија:

  ≥3 мил (0,075 мм)
 • Минимална дупка:

  ≥4 мил (0,1 мм)
 • Површинска завршница:

  БЕСПЛАТНО ХАСЛ
 • Боја на маска за лемење:

  Бело
 • Боја на легендата:

  Црното
 • Апликација:

  Индустриски капацитети
 • Детали за производот

Предности на ABIS Алуминиумски ПХБ

 • Ниска цена
 • Еколошки
 • Дисипација на топлина
 • Поголема издржливост
 • Лесни


Алуминиумски ПХБ Вовед


-Дефиниција

Алуминиум основата е CCL, еден вид основен материјал на ПХБ.Плоча од алуминиумско јадро   е композитен материјал составен од бакарна фолија, диелектричен слој, алуминиумски основен слој и алуминиумска основна мембрана   со а добра дисипација на топлина. Користење на многу тенок слој на термички спроводлив, но електрично изолациски диелектрик, кој е ламиниран помеѓу металната основа и бакарниот слој.Металната основа е дизајнирана да ја одвлекува топлината од колото преку тенкиот диелектрик.


-Апликација

Склопот од алуминиумски компјутери е широко користен за модификатор и искра за пожар за мотоцикли и мобилни, ЛЕД за напојување, кутија за звук, модул за напојување и систем за заштита на акустична заштита итн.


Капацитет за производство на ПХБ со метално јадро ABIS


Ставка

Спецификации.

Слоеви

1~2

Заедничка дебелина на завршната плоча

0,3-5 мм

Материјал

Алуминиумска основа, бакарна основа

Максимална големина на панелот

1200мм*560мм(47ин*22ин)

Минимална големина на дупка

12 мил (0,3 мм)

Мин. ширина/простор на линија

3мили (0,075мм)

Дебелина на бакарна фолија

35μm-210 μm (1 oz-6 oz)

Заедничка дебелина на бакар

18 μm , 35 μm , 70 μm , 105 μm .

Останат толеранција на дебелина

+/-0,1 мм

Толеранција на контури за рутирање

+/-0,15 мм

Толеранција на удирање контури

+/-0,1 мм

Тип на маска за лемење

LPI (течна слика за фотографија)

Мини.Расчистување на маската за лемење

0,05 мм

Дијаметар на отворот на приклучокот

0,25мм--0,60мм

Толеранција за контрола на импеданса

+/-10%

Површинска завршница

HASL без олово, злато за потопување (ENIG), потопување, OSP, итн

Маска за лемење

Прилагодено

Свилен екран

Прилагодено

Производствен капацитет на MC PCB

10.000 м2/месечно


ABIS Алуминиумски ПХБ Водечко време

Како сегашна мејнстрим, најчесто правиме единечна алуминиумска ПХБ, додека потешко е да се направи двострана алуминиумска плочка.


Волумен на мала серија

≤1 метар квадратен

Работни денови

Масовно производство

> 1 квадратен метар

Работни денови

Еднострано

3-4 дена

Еднострано

2-4 недели

Двострано

6-7 дена

Двострано

2,5-5 недели


Технички параметар

БР

Тест ставка


Барање за технологија  ЕдиницаТест Ре улт1Излупете СилаА  ≥ 1,0  N/mm1.05  По термички стрес (260 ordm;C)≥ 1,0N/mm1.052
 Тест на блистер по термички стрес (288 ordm; C, 2 мин)288ordm;C 2 мин
Без раслојување/добро3
 Тематски отпор≤ 2,0ordm;C / W0,654  Запаливост (A)ФВ-О/ФВ-О5
 Површинска отпорност
 А≥ 1 × 10 5M Ω  5,0 × 10 7Третман со постојана влажност
(90%,3 5 ordm;C ,96h)
 ≥ 1 × 10 5M Ω  4,5 × 10 66Отпорност на волуменА
 ≥ 1 × 10 6M Ω· m1,0 × 10 8Третман со постојана влажност

(90%, 35 ordm; C, 96h)

 ≥ 1 × 10 6  M Ω· m1,9 × 10 77
 Диелектричен дефект (DC)≥ 25  Kv/mm  318
 Диелектрична константа (1MHz)
(40 ordm; C, 93% , 96h)≤ 4.4/4.29
 Фактор на диелектрична дисипација (1MHz)
(40ordm; C,93%,96h)≤ 0,03/0,02910Експеримент за забрзано стареење
(125 ordm; C, 2000h)/Основата на ламинатот не треба да има набори, да нема пукнатини, да нема раслојување или без бор/  добро  11
 Тест на влијание со висока ниска температура
(-50 ordm; C , 15 мин, 80 ordm; C , 15 мин. ВКУПНО DO 15 ~ 20 циркулација)Јачина на кора
 /N/mm  1,39 ~ 1,64Површинска отпорност/M Ω1,9 × 10 8 ~ 6,4 × 10 8
Како ABIS ги решава производствените тешкотии на алуминиум P CB?


 • Суровините се строго контролирани : Стапката на поминување на дојдовниот материјал над 99,9%.Бројот на стапки на масовно отфрлање е под 0,01%.


 • Контролирано бакарно офортување: бакарната фолија што се користи во алуминиумските ПХБ е релативно подебела.Меѓутоа, ако бакарната фолија е поголема од 3 oz, за офорт е потребна компензација на ширината.Со опремата со висока прецизност увезена од Германија, минималната ширина/простор што можеме да го контролираме достигнува 0,01 mm.Компензацијата на ширината на трагата ќе биде дизајнирана точно за да се избегне ширината на трагата надвор од толеранција по офорт.


 • Висококвалитетно печатење маски за лемење: Како што сите знаеме, има потешкотии при печатење на алуминиумска ПХБ со маска за лемење поради дебелината на бакарот.Тоа е затоа што ако бакарот во трагата е премногу дебел, тогаш гравираната слика ќе има голема разлика помеѓу површината за трага и основната плоча и печатењето на маската за лемење ќе биде тешко.Инсистираме на највисоките стандарди за масло за маска за лемење во целиот процес, од едно до двократно печатење на маска за лемење.


 • Механичко производство: За да се избегне намалување на електричната јачина предизвикана од механичкиот производствен процес, вклучува механичко дупчење, обликување и в-бодирање итн. Затоа, за производство на производи со мал волумен, приоритет ни е користењето на електричното мелење и професионалниот глодач.Исто така, посветуваме големо внимание на прилагодување на параметрите за дупчење и спречување брус од генерирање.


Пакување и испорака

Компанијата ABIS CIRCUITS не само што се обидува да им даде на клиентите добар производ, туку внимава и да понуди целосен и безбеден пакет. Исто така, подготвуваме некои персонализирани услуги за сите нарачки.

-Заедничко пакување:

 • ПХБ: Запечатена кеса, Антистатички кеси, Погоден картон.
 • PCBA: Антистатички кеси од пена, антистатички кеси, соодветен картон.
 • Прилагодено пакување: На картонот надвор ќе се испечати името на адресата на клиентот, ознаката, клиентот треба да ја наведе дестинацијата и други информации.

-Совети за испорака:

 • За мал пакет, ве советуваме да изберете од Е x притиснете или DDU услугата е најбрзиот начин.
 • За тежок пакет, најдобро решение е поморскиот превоз.Деловни услови

- Прифатени услови за испорака
FOB, CIF, EXW, FCA, CPT, DDP, DDU, Експресна испорака, DAF


-- Прифатена валута за плаќање
УСД, ЕУР, CNY.


- Прифатен тип на плаќање
T/T, PayPal, Western Union.Цитат од ABIS

За да обезбедите точна понуда, не заборавајте да ги вклучите следните информации за вашиот проект:

 • Комплетни GERBER-датотеки: вклучувајќи го списокот BOM
 • Количини: изберете број (парчиња)
 • Димензии: Висина X Ширина mm
 • Време на вртење: работни денови
 • Барања за панелизација
 • Барања за материјали
 • Барања за завршна обработка
Вашата сопствена понуда ќе биде испорачана за само 2-24 часа, во зависност од сложеноста на дизајнот.

Ве молиме информирајте не за какви било интереси!

ABIS се грижи за секоја ваша нарачка дури и 1 парче!

Остави порака

If you are interested in our products and want to know more details,please leave a message here,we will reply you as soon as we can.

Авторски права © 2023 ABIS CIRCUTS CO., LTD.Сите права се задржани. Напојување преку

Поддржана IPv6 мрежа

врв

Остави порака

Остави порака

  Ако сте заинтересирани за нашите производи и сакате да знаете повеќе детали, оставете порака овде, ние ќе ви одговориме штом можеме.

 • #
 • #
 • #
 • #
  Освежете ја сликата